Verbo "adaptoida" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "adaptoida"

Infinitiivi
finlandes
  • adaptoida
Preesens
finlandes
  • adaptoin
II-Partisiippi
finlandes
  • adaptoinut

Indikatiivi

Preesens

minä
adaptoin
sinä
adaptoit
hän/se
adaptoi
me
adaptoimme
te
adaptoitte
he
adaptoivat
passiivi
adaptoidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en adaptoi
sinä
et adaptoi
hän/se
ei adaptoi
me
emme adaptoi
te
ette adaptoi
he
eivät adaptoi
passiivi
ei adaptoida

Imperfekti

minä
adaptoin
sinä
adaptoit
hän/se
adaptoi
me
adaptoimme
te
adaptoitte
he
adaptoivat
passiivi
adaptoitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en adaptoinut
sinä
et adaptoinut
hän/se
ei adaptoinut
me
emme adaptoineet
te
ette adaptoineet
he
eivät adaptoineet
passiivi
ei adaptoitu

Perfekti

minä
olen adaptoinut
sinä
olet adaptoinut
hän/se
on adaptoinut
me
olemme adaptoineet
te
olette adaptoineet
he
ovat adaptoineet
passiivi
on adaptoitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole adaptoinut
sinä
et ole adaptoinut
hän/se
ei ole adaptoinut
me
emme ole adaptoineet
te
ette ole adaptoineet
he
eivät ole adaptoineet
passiivi
ei ole adaptoitu

Pluskvamperfekti

minä
olin adaptoinut
sinä
olit adaptoinut
hän/se
oli adaptoinut
me
olimme adaptoineet
te
olitte adaptoineet
he
olivat adaptoineet
passiivi
oli adaptoitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut adaptoinut
sinä
et ollut adaptoinut
hän/se
ei ollut adaptoinut
me
emme olleet adaptoineet
te
ette olleet adaptoineet
he
eivät olleet adaptoineet
passiivi
ei ollut adaptoitu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.