Verbo "arvioida" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "arvioida"

Infinitiivi
finlandes
  • arvioida
Preesens
finlandes
  • arvioin
II-Partisiippi
finlandes
  • arvioinut

Indikatiivi

Preesens

minä
arvioin
sinä
arvioit
hän/se
arvioi
me
arvioimme
te
arvioitte
he
arvioivat
passiivi
arvioidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en arvioi
sinä
et arvioi
hän/se
ei arvioi
me
emme arvioi
te
ette arvioi
he
eivät arvioi
passiivi
ei arvioida

Imperfekti

minä
arvioin
sinä
arvioit
hän/se
arvioi
me
arvioimme
te
arvioitte
he
arvioivat
passiivi
arvioitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en arvioinut
sinä
et arvioinut
hän/se
ei arvioinut
me
emme arvioineet
te
ette arvioineet
he
eivät arvioineet
passiivi
ei arvioitu

Perfekti

minä
olen arvioinut
sinä
olet arvioinut
hän/se
on arvioinut
me
olemme arvioineet
te
olette arvioineet
he
ovat arvioineet
passiivi
on arvioitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole arvioinut
sinä
et ole arvioinut
hän/se
ei ole arvioinut
me
emme ole arvioineet
te
ette ole arvioineet
he
eivät ole arvioineet
passiivi
ei ole arvioitu

Pluskvamperfekti

minä
olin arvioinut
sinä
olit arvioinut
hän/se
oli arvioinut
me
olimme arvioineet
te
olitte arvioineet
he
olivat arvioineet
passiivi
oli arvioitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut arvioinut
sinä
et ollut arvioinut
hän/se
ei ollut arvioinut
me
emme olleet arvioineet
te
ette olleet arvioineet
he
eivät olleet arvioineet
passiivi
ei ollut arvioitu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.