Verbo "laimeta" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "laimeta"

Infinitiivi
finlandes
  • laimeta
Preesens
finlandes
  • laimenen
II-Partisiippi
finlandes
  • laimennat

Indikatiivi

Preesens

minä
laimenen
sinä
laimenet
hän/se
laimenee
me
laimenemme
te
laimenette
he
laimenevat
passiivi
laimetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en laimene
sinä
et laimene
hän/se
ei laimene
me
emme laimene
te
ette laimene
he
eivät laimene
passiivi
ei laimeta

Imperfekti

minä
laimenin
sinä
laimenit
hän/se
laimeni
me
laimenimme
te
laimenitte
he
laimenivat
passiivi
laimettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en laimennut
sinä
et laimennut
hän/se
ei laimennut
me
emme laimenneet
te
ette laimenneet
he
eivät laimenneet
passiivi
ei laimettu

Perfekti

minä
olen laimennut
sinä
olet laimennut
hän/se
oli laimennut
me
olemme laimenneet
te
olette laimenneet
he
ovat laimenneet
passiivi
ollaan laimettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole laimennut
sinä
et ole laimennut
hän/se
ei ole laimennut
me
emme ole laimenneet
te
ette ole laimenneet
he
eivät ole laimenneet
passiivi
ei olla laimettu

Pluskvamperfekti

minä
olin laimennut
sinä
olit laimennut
hän/se
oli laimennut
me
olimme laimenneet
te
olitte laimenneet
he
olivat laimenneet
passiivi
oli laimettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut laimennut
sinä
et ollut laimennut
hän/se
ei ollut laimennut
me
emme olleet laimenneet
te
ette olleet laimenneet
he
eivät olleet laimenneet
passiivi
ei ollut laimettu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.