Verbo "laskea" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "laskea"

Infinitiivi
finlandes
  • laskea
Preesens
finlandes
  • lasken
II-Partisiippi
finlandes
  • laskenut

Indikatiivi

Preesens

minä
lasken
sinä
lasket
hän/se
laskee
me
laskemme
te
laskette
Te
he
laskevat
passiivi
lasketaan

Preesens, negatiivinen

minä
en laske
sinä
et laske
hän/se
ei laske
me
emme laske
te
ette laske
Te
he
eivät laske
passiivi
ei lasketa

Imperfekti

minä
laskin
sinä
laskit
hän/se
laski
me
laskimme
te
laskitte
Te
he
laskivat
passiivi
laskettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en laskenut
sinä
et laskenut
hän/se
ei laskenut
me
emme laskeneet
te
ette laskeneet
Te
ette laskenut
he
eivät laskeneet
passiivi
ei laskettu

Perfekti

minä
olen laskenut
sinä
olet laskenut
hän/se
on laskenut
me
olemme laskeneet
te
olette laskeneet
Te
olette laskenut
he
ovat laskeneet
passiivi
on laskettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole laskenut
sinä
et ole laskenut
hän/se
ei ole laskenut
me
emme ole laskeneet
te
ette ole laskeneet
Te
ette ole laskenut
he
eivät ole laskeneet
passiivi
ei ole laskettu

Pluskvamperfekti

minä
olin laskenut
sinä
olit laskenut
hän/se
oli laskenut
me
olimme laskeneet
te
olitte laskeneet
Te
olitte laskenut
he
olivat laskeneet
passiivi
oli laskettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut laskenut
sinä
et ollut laskenut
hän/se
ei ollut laskenut
me
emme olleet laskeneet
te
ette olleet laskeneet
Te
ette ollut laskenut
he
eivät olleet laskeneet
passiivi
ei ollut laskettu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.