Verbo "leijailla" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "leijailla"

Infinitiivi
finlandes
  • leijailla
Preesens
finlandes
  • leijailen
II-Partisiippi
finlandes
  • leijaillut

Indikatiivi

Preesens

minä
leijailen
sinä
leijailet
hän/se
leijailee
me
leijailemme
te
leijailette
he
leijailevat
passiivi
leijaillaan

Preesens, negatiivinen

minä
en leijaile
sinä
et leijaile
hän/se
ei leijaile
me
emme leijaile
te
ette leijaile
he
eivät leijaile
passiivi
ei leijailla

Imperfekti

minä
leijailin
sinä
leijailit
hän/se
leijaili
me
leijailimme
te
leijailitte
he
leijailivat
passiivi
leijailtiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en leijaillut
sinä
et leijaillut
hän/se
ei leijaillut
me
emme leijailleet
te
ette leijailleet
he
eivät leijailleet
passiivi
ei leijailtu

Perfekti

minä
olen leijaillut
sinä
olet leijaillut
hän/se
on leijaillut
me
olemme leijailleet
te
olette leijailleet
he
ovat leijailleet
passiivi
on leijailtu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole leijaillut
sinä
et ole leijaillut
hän/se
ei ole leijaillut
me
emme ole leijailleet
te
ette ole leijailleet
he
eivät ole leijailleet
passiivi
ei ole leijailtu

Pluskvamperfekti

minä
olin leijaillut
sinä
olit leijaillut
hän/se
oli leijaillut
me
olimme leijailleet
te
olitte leijailleet
he
olivat leijailleet
passiivi
oli leijailtu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut leijaillut
sinä
et ollut leijaillut
hän/se
ei ollut leijaillut
me
emme olleet leijailleet
te
ette olleet leijailleet
he
eivät olleet leijailleet
passiivi
ei ollut leijailtu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.