Verbo "loikoa" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "loikoa"

Infinitiivi
finlandes
  • loikoa
Preesens
finlandes
  • loion
II-Partisiippi
finlandes
  • loikonut

Indikatiivi

Preesens

minä
loion
sinä
loiot
hän/se
loikoo
me
loiomme
te
loiotte
he
loikovat
passiivi
loiotaan

Preesens, negatiivinen

minä
en loio
sinä
et loio
hän/se
ei loio
me
emme loio
te
ette loio
he
eivät loio
passiivi
ei loiota

Imperfekti

minä
loioin
sinä
loioit
hän/se
loikoi
me
loioimme
te
loioitte
he
loikoivat
passiivi
loiottiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en loikonut
sinä
et loikonut
hän/se
ei loikonut
me
emme loikoneet
te
ette loikoneet
he
eivät loikoneet
passiivi
ei loiottu

Perfekti

minä
olen loikonut
sinä
olet loikonut
hän/se
on loikonut
me
olemme loikoneet
te
olette loikoneet
he
ovat loikoneet
passiivi
on loiottu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole loikonut
sinä
et ole loikonut
hän/se
ei ole loikonut
me
emme ole loikoneet
te
ette ole loikoneet
he
eivät ole loikoneet
passiivi
ei ole loiottu

Pluskvamperfekti

minä
olin loikonut
sinä
olit loikonut
hän/se
oli loikonut
me
olimme loikoneet
te
olitte loikoneet
he
olivat loikoneet
passiivi
oli loiottu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut loikonut
sinä
et ollut loikonut
hän/se
ei ollut loikonut
me
emme olleet loikoneet
te
ette olleet loikoneet
he
eivät olleet loikoneet
passiivi
ei ollut loiottu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.