Verbo "mahtua" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "mahtua"

Infinitiivi
finlandes
  • mahtua
Preesens
finlandes
  • mahdun
II-Partisiippi
finlandes
  • mahtunut

Indikatiivi

Preesens

minä
mahdun
sinä
mahdut
hän/se
mahtuu
me
mahdumme
te
mahdutte
he
mahtuvat
passiivi
mahdutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en mahdu
sinä
et mahdu
hän/se
ei mahdu
me
emme mahdu
te
ette mahdu
he
eivät mahdu
passiivi
ei mahduta

Imperfekti

minä
mahduin
sinä
mahduit
hän/se
mahtui
me
mahduimme
te
mahduitte
he
mahtuivat
passiivi
mahduttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en mahtunut
sinä
et mahtunut
hän/se
ei mahtunut
me
emme mahtuneet
te
ette mahtuneet
he
eivät mahtuneet
passiivi
ei mahduttu

Perfekti

minä
olen mahtunut
sinä
olet mahtunut
hän/se
on mahtunut
me
olemme mahtuneet
te
olette mahtuneet
he
ovat mahtuneet
passiivi
on mahduttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole mahtunut
sinä
et ole mahtunut
hän/se
ei ole mahtunut
me
emme ole mahtuneet
te
ette ole mahtuneet
he
eivät ole mahtuneet
passiivi
ei ole mahduttu

Pluskvamperfekti

minä
olin mahtunut
sinä
olit mahtunut
hän/se
oli mahtunut
me
olimme mahtuneet
te
olitte mahtuneet
he
olivat mahtuneet
passiivi
oli mahduttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut mahtunut
sinä
et ollut mahtunut
hän/se
ei ollut mahtunut
me
emme olleet mahtuneet
te
ette olleet mahtuneet
he
eivät olleet mahtuneet
passiivi
ei ollut mahduttu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.