Verbo "masentaa" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "masentaa"

Infinitiivi
finlandes
  • masentaa
Preesens
finlandes
  • masennan
II-Partisiippi
finlandes
  • masentanut

Indikatiivi

Preesens

minä
masennan
sinä
masennat
hän/se
masentaa
me
masennamme
te
masennatte
he
masentavat
passiivi
masennetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en masenna
sinä
et masenna
hän/se
ei masenna
me
emme masenna
te
ette masenna
he
eivät masenna
passiivi
ei masenneta

Imperfekti

minä
masensin
sinä
masensit
hän/se
masensi
me
masensimme
te
masensitte
he
masensivat
passiivi
masennettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en masentanut
sinä
et masentanut
hän/se
ei masentanut
me
emme masentaneet
te
ette masentaneet
he
eivät masentaneet
passiivi
ei masennettu

Perfekti

minä
olen masentanut
sinä
olet masentanut
hän/se
on masentanut
me
olemme masentaneet
te
olette masentaneet
he
ovat masentaneet
passiivi
on masennettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole masentanut
sinä
et ole masentanut
hän/se
ei ole masentanut
me
emme ole masentaneet
te
ette ole masentaneet
he
eivät ole masentaneet
passiivi
ei ole masennettu

Pluskvamperfekti

minä
olin masentanut
sinä
olit masentanut
hän/se
oli masentanut
me
olimme masentaneet
te
olitte masentaneet
he
olivat masentaneet
passiivi
oli masennettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut masentanut
sinä
et ollut masentanut
hän/se
ei ollut masentanut
me
emme olleet masentaneet
te
ette olleet masentaneet
he
eivät olleet masentaneet
passiivi
ei ollut masennettu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.