Verbo "masentua" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "masentua"

Infinitiivi
finlandes
  • masentua
Preesens
finlandes
  • masennun
II-Partisiippi
finlandes
  • masentunut

Indikatiivi

Preesens

minä
masennun
sinä
masennut
hän/se
masentuu
me
masennumme
te
masennutte
he
masentuvat
passiivi
masennutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en masennu
sinä
et masennu
hän/se
ei masennu
me
emme masennu
te
ette masennu
he
eivät masennu
passiivi
ei masennuta

Imperfekti

minä
masennuin
sinä
masennuit
hän/se
masentui
me
masennuimme
te
masennuitte
he
masentuivat
passiivi
masennuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en masentunut
sinä
et masentunut
hän/se
ei masentunut
me
emme masentuneet
te
ette masentuneet
he
eivät masentuneet
passiivi
ei masennuttu

Perfekti

minä
olen masentunut
sinä
olet masentunut
hän/se
on masentunut
me
olemme masentuneet
te
olette masentuneet
he
ovat masentuneet
passiivi
on masennuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole masentunut
sinä
et ole masentunut
hän/se
ei ole masentunut
me
emme ole masentuneet
te
ette ole masentuneet
he
eivät ole masentuneet
passiivi
ei ole masennuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin masentunut
sinä
olit masentunut
hän/se
oli masentunut
me
olimme masentuneet
te
olitte masentuneet
he
olivat masentuneet
passiivi
oli masennuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut masentunut
sinä
et ollut masentunut
hän/se
ei ollut masentunut
me
emme olleet masentuneet
te
ette olleet masentuneet
he
eivät olleet masentuneet
passiivi
ei ollut masennuttu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.