Verbo "omistaa" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "omistaa"

Infinitiivi
finlandes
  • omistaa
Preesens
finlandes
  • omistan
II-Partisiippi
finlandes
  • omistanut

Indikatiivi

Preesens

minä
omistan
sinä
omistat
hän/se
omistaa
me
omistamme
te
omistatte
he
omistavat
passiivi
omistetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en omista
sinä
et omista
hän/se
ei omista
me
emme omista
te
ette omista
he
eivät omista
passiivi
ei omisteta

Imperfekti

minä
omistin
sinä
omistit
hän/se
omisti
me
omistimme
te
omistitte
he
omistivat
passiivi
omistettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en omistanut
sinä
et omistanut
hän/se
ei omistanut
me
emme omistaneet
te
ette omistaneet
he
eivät omistaneet
passiivi
ei omistettu

Perfekti

minä
olen omistanut
sinä
olet omistanut
hän/se
on omistanut
me
olemme omistaneet
te
olette omistaneet
he
ovat omistaneet
passiivi
on omistettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole omistanut
sinä
et ole omistanut
hän/se
ei ole omistanut
me
emme ole omistaneet
te
ette ole omistaneet
he
eivät ole omistaneet
passiivi
ei ole omistettu

Pluskvamperfekti

minä
olin omistanut
sinä
olit omistanut
hän/se
oli omistanut
me
olimme omistaneet
te
olitte omistaneet
he
olivat omistaneet
passiivi
oli omistettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut omistanut
sinä
et ollut omistanut
hän/se
ei ollut omistanut
me
emme olleet omistaneet
te
ette olleet omistaneet
he
eivät olleet omistaneet
passiivi
ei ollut omistettu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.