Verbo "ottaa" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "ottaa"

Infinitiivi
finlandes
  • ottaa
Preesens
finlandes
  • otan
II-Partisiippi
finlandes
  • ottanut

Indikatiivi

Preesens

minä
otan
sinä
otat
hän/se
ottaa
me
otamme
te
otatte
he
ottavat
passiivi
otetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en ota
sinä
et ota
hän/se
ei ota
me
emme ota
te
ette ota
he
eivät ota
passiivi
ei oteta

Imperfekti

minä
otin
sinä
otit
hän/se
otti
me
otimme
te
otitte
he
ottivat
passiivi
otettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en ottanut
sinä
et ottanut
hän/se
ei ottanut
me
emme ottaneet
te
ette ottaneet
he
eivät ottaneet
passiivi
ei otettu

Perfekti

minä
olen ottanut
sinä
olet ottanut
hän/se
on ottanut
me
olemme ottaneet
te
olette ottaneet
he
ovat ottaneet
passiivi
on otettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole ottanut
sinä
et ole ottanut
hän/se
ei ole ottanut
me
emme ole ottaneet
te
ette ole ottaneet
he
eivät ole ottaneet
passiivi
ei ole otettu

Pluskvamperfekti

minä
olin ottanut
sinä
olit ottanut
hän/se
oli ottanut
me
olimme ottaneet
te
olitte ottaneet
he
olivat ottaneet
passiivi
oli otettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut ottanut
sinä
et ollut ottanut
hän/se
ei ollut ottanut
me
emme olleet ottaneet
te
ette olleet ottaneet
he
eivät olleet ottaneet
passiivi
ei ollut otettu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.