Verbo "passata" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "passata"

Infinitiivi
finlandes
  • passata
Preesens
finlandes
  • passaan
II-Partisiippi
finlandes
  • passannut

Indikatiivi

Preesens

minä
passaan
sinä
passaat
hän/se
passaa
me
passaamme
te
passaatte
he
passaavat
passiivi
passataan

Preesens, negatiivinen

minä
en passaa
sinä
et passaa
hän/se
ei passaa
me
emme passaa
te
ette passaa
he
eivät passaa
passiivi
ei passata

Imperfekti

minä
passasin
sinä
passasit
hän/se
passasi
me
passasimme
te
passasitte
he
passasivat
passiivi
passattiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en passannut
sinä
et passannut
hän/se
ei passannut
me
emme passanneet
te
ette passanneet
he
eivät passanneet
passiivi
ei passattu

Perfekti

minä
olen passannut
sinä
olet passannut
hän/se
on passannut
me
olemme passanneet
te
olette passanneet
he
ovat passanneet
passiivi
on passattu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole passannut
sinä
et ole passannut
hän/se
ei ole passannut
me
emme ole passanneet
te
ette ole passanneet
he
eivät ole passanneet
passiivi
ei ole passattu

Pluskvamperfekti

minä
olin passannut
sinä
olit passannut
hän/se
oli passannut
me
olimme passanneet
te
olitte passanneet
he
olivat passanneet
passiivi
oli passattu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut passannut
sinä
et ollut passannut
hän/se
ei ollut passannut
me
emme olleet passanneet
te
ette olleet passanneet
he
eivät olleet passanneet
passiivi
ei ollut passattu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.