Verbo "rajata" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "rajata"

Infinitiivi
finlandes
  • rajata
Preesens
finlandes
  • rajaan
II-Partisiippi
finlandes
  • rajannut

Indikatiivi

Preesens

minä
rajaan
sinä
rajaat
hän/se
rajaa
me
rajaamme
te
rajaatte
he
rajaavat
passiivi
rajataan

Preesens, negatiivinen

minä
en rajaa
sinä
et rajaa
hän/se
ei rajaa
me
emme rajaa
te
ette rajaa
he
eivät rajaa
passiivi
ei rajata

Imperfekti

minä
rajasin
sinä
rajasit
hän/se
rajasi
me
rajasimme
te
rajasitte
he
rajasivat
passiivi
rajattiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en rajannut
sinä
et rajannut
hän/se
ei rajannut
me
emme rajanneet
te
ette rajanneet
he
eivät rajanneet
passiivi
ei rajattu

Perfekti

minä
olen rajannut
sinä
olet rajannut
hän/se
on rajannut
me
olemme rajanneet
te
olette rajanneet
he
ovat rajanneet
passiivi
on rajattu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole rajannut
sinä
et ole rajannut
hän/se
ei ole rajannut
me
emme ole rajanneet
te
ette ole rajanneet
he
eivät ole rajanneet
passiivi
ei ole rajattu

Pluskvamperfekti

minä
olin rajannut
sinä
olit rajannut
hän/se
oli rajannut
me
olimme rajanneet
te
olitte rajanneet
he
olivat rajanneet
passiivi
oli rajattu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut rajannut
sinä
et ollut rajannut
hän/se
ei ollut rajannut
me
emme olleet rajanneet
te
ette olleet rajanneet
he
eivät olleet rajanneet
passiivi
ei ollut rajattu

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.