Verbo "syödä" - conjugación finlandesa

Conjugation of have (Export PDF)

finlandesVerbo "syödä"

Infinitiivi
finlandes
  • syödä
Preesens
finlandes
  • syön
II-Partisiippi
finlandes
  • syönyt

Indikatiivi

Preesens

minä
syön
sinä
syöt
hän/se
syö
me
syömme
te
syötte
Te
he
syövät
passiivi
syödään

Preesens, negatiivinen

minä
en syö
sinä
et syö
hän/se
ei syö
me
emme syö
te
ette syö
Te
he
eivät syö
passiivi
ei syödä

Imperfekti

minä
söin
sinä
söit
hän/se
söi
me
söimme
te
söitte
Te
he
söivät
passiivi
syötiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en syönyt
sinä
et syönyt
hän/se
ei syönyt
me
emme syöneet
te
ette syöneet
Te
ette syönyt
he
eivät syöneet
passiivi
ei syöty

Perfekti

minä
olen syönyt
sinä
olet syönyt
hän/se
on syönyt
me
olemme syöneet
te
olette syöneet
Te
olette syönyt
he
ovat syöneet
passiivi
on syöty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole syönyt
sinä
et ole syönyt
hän/se
ei ole syönyt
me
emme ole syöneet
te
ette ole syöneet
Te
ette ole syönyt
he
eivät ole syöneet
passiivi
ei ole syöty

Pluskvamperfekti

minä
olin syönyt
sinä
olit syönyt
hän/se
oli syönyt
me
olimme syöneet
te
olitte syöneet
Te
olitte syönyt
he
olivat syöneet
passiivi
oli syöty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut syönyt
sinä
et ollut syönyt
hän/se
ei ollut syönyt
me
emme olleet syöneet
te
ette olleet syöneet
Te
ette ollut syönyt
he
eivät olleet syöneet
passiivi
ei ollut syöty

Conoce los verbos más utilizados en finlandés.